Сител — приватен телевизиски канал што започнал да прикажува програма на македонски јазик на 17 септември 1994 година, како една од првите приватни ТВ-станици во Македонија. Сител е медиум со претежно забавен општ формат.[1] Претежно програмата се состои од таканаречени турски серии синхронизирани на македонски. Исто така има Информативна програма, која прикажува централни вести во 19:00 и 23:00 часот.[2][3] Неодамнешните анкети по затворањето на А1-телевизија што дотогаш била најгледана, македонските гледачи претпоставуваат дека Сител е најгледаната телевизија во Македонија.

Сител-телевизија
Отпочната17 септември 1994
ДржаваМакедонија
Јазикмакедонски
Област на емитувањеМакедонија Македонија,
Сестрински канал(и)Сител 2, Сител 3
Веб-странаsitel.com.mk
Достапност
Терестријална телевизија
АналогнаКанал ?
ДигиталнаКанал ?
Boom TVКанал 004
Сателитска телевизија
Total TVКанал 002
Кабелска телевизија
BlizooКанал 006
TelekabelКанал ?
Достапна на повеќето кабелски операториПроверете ги локалните оператори за достапност
IPTV
Max TVКанал 002
Канал 702 (HD)
Семрежно емитување
WebMax TVГледај во живо Само (MKD)
OnNetГледај во живо Само (MKD)

На 1 јули 2008 година, Сител-телевизија ја пушта и својата сателитска програма, телевизија Сител 3. Моментално сигналот се прикажува на Еутелсат 16A и Интелсат 901 до гледачите од Европа, САД, Канада и Австралија.

На 20 јуни 2013 година, Сител-телевизија го пушта својот втор канал, Сител 2, кој е регионален канал и може да се прикажува само во областа на Кратово, Куманово и Крива Паланка.

Теленовели/Сапуници

уреди

Серии

уреди

Домашна програма

уреди

Качамак

Ја Сакам Македонија

Мерак Меана

Наводи

уреди
  1. Совет за радиодифузија
  2. „Официјално мрежно место на Сител“. Архивирано од изворникот на 2013-06-03. Посетено на 2013-06-10.
  3. „Серии на Сител“. Архивирано од изворникот на 2013-06-06. Посетено на 2013-06-10.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-07-04. Посетено на 2016-07-05.
  5. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-02-09. Посетено на 2015-01-31.

Надворешни врски

уреди