Комшиски приказни (серија)

Комшиски приказнимакедонска телевизиска серија од 2016 година во Продукција на Телевизија Алфа.

Комшиски приказни
Напишана одСтево Симски
Режирана одДраган Велјановски
УлогиМагдалена Ризова Черних
Кирил Андоновски
Ердоан Максут
Диме Коцевски
Никола Колев Зезо
Марија Ѓорѓијовска
Тео Максут
Земја на потеклоМакедонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди70
Производство
Продуцент(и)Тони Ристов
Прикажување
Првична мрежаТелевизија Алфа
Првично прикажување2016 - 2017

Улоги

уреди
Глумец Улога
Кирил Андоновски /
Магдалена Ризова Черних /
Диме Коцевски /
Ердоан Максут /
Љупчо Ангеловски /
Никола Колев Зезо /
Тео Максут /
Марија Ѓорѓијовска /
Благица Ристов /
Филип Кипровски /
Виолета Дамческа /
Симона Богева /
Владанка Недева /

Надворешни врски

уреди