Дојцен (германски: Deutzen) — село и поранешна општина во округот Лајпциг, во Саксонија, Германија.

Дојцен
Место во Нојкирицш
Дојцен is located in Германија
Дојцен
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Лајпциг
Општина Нојкирицш
Основни податоци
Површина 6,61 км2
Надм. височина 143 м
Население 1.665  (31 декември 2012)
 - Густина 252 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. L
Пошт. бр. 04574
Повик. бр. 03 433
Портал www.deutzen.de
Координати 51°6′41″N 12°25′33″E / 51.11139° СГШ; 12.42583° ИГД / 51.11139; 12.42583Координати: 51°6′41″N 12°25′33″E / 51.11139° СГШ; 12.42583° ИГД / 51.11139; 12.42583

Од 1 јули 2014 година е дел од општината Нојкирицш.