Харковска Област
Харківська область
Знаме

Местоположба
Харковската област е означена со бледо-црвена боја
Информации
Админ. центар:Харков
Официјални јазици:украински
Површина:31 415 km²
Население:2 743 442 (01.12.2012)
Број на реони:27
Регистерска ознака:АХ
Областен управител:Jулиjа Свитлична


Харковска Област (украински: Харківська область, руски: Харьковськая область; исто така се нарекува и Харковшчина - украински: Харківщина) е област (покраина) во источниот дел на Украина. Административен центар на областа е градот Харков.

Географија уреди

Харковската Област има вкупна површина од 31.415 км2. На запад се граничи со Полтавската Област, на север со Сумската Област и Русија, на југ со Днепропетровската и Донечката Област, а на исток со Луганската Област. Во областа има 1508 села и 17 градови. Најдолга река во областа е Сиверски Донец, а други значајни реки се и Уди и Оскил.

Демографија уреди

Според пописот на населението во 2001 година, најголемиот дел од населението во Харковската Област го сочинуваат Украинците (70,7%), а остатокот го сочинуваат Руси (25,6%), Евреи, Белоруси, Ерменци и други.

Надворешни врски уреди