Долно Порој

село во Валовишко, Егејска Македонија

Долно Порој (грчки: Κάτω Πορόια, Като Пороја) — село во Валовишко, Егејска Македонија, денес во општината Синтика на Серскиот округ во областа Централна Македонија, Грција. Населението брои 424 жители (2011).

Долно Порој
Κάτω Πορόια
Поглед на Долно Порој со планината Круша
Поглед на Долно Порој со планината Круша
Долно Порој is located in Грција
Долно Порој
Долно Порој
Местоположба во областа
Долно Порој во рамките на Синтика (општина)
Долно Порој
Местоположба на Долно Порој во општината Синтика и областа Централна Македонија
Координати: 41°16.54′N 23°0.37′E / 41.27567° СГШ; 23.00617° ИГД / 41.27567; 23.00617
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругСерски
ОпштинаСинтика
Општ. единицаБеласица
Надм. вис.&10000000000000200000000200 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно424
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположба уреди

Сместено е на јужното подножје на планината Беласица, околу 3 километри западно од Горно Порој на надморска височина од 200 метри.

Историја уреди

Селото во минатото било мешана населба во која според К`нчов живееле 750 Македонци и 1.600 Турци, во 1913 година е евидентирано со 1.279, а во 1920 година со 1.057 жители.Селото настрадало како во Балканските така и во Првата светска војна.Поголем број на македонски семејства и поединци за време на Втората балканска војна и непосредно по Првата светска војна пребегнале во Бугарија.Во 1924 година сите преостанати Турци, како и 56 Македонци се иселени во Турција, по сила на Лозанската конвенција.На местото од иселените Турци и пребегнатите Македонци грчките власти сместиле 200 бегалски семејства со вкупно 773 жители.Така селото повторно станала мешана населба која со 1928 година е евидентирано со 986 жители, во 1940 година има 1.265, а во 1941 година според бугарската статистика има 1.074 жители.Во 1951 се попишани 1.006, во 1961 година 864 ,во 1971 година 778, во 1981 година 689, во 1991 година 787,а во 2001 година има 627 жители.Намалувањето на бројот на жители се должи на големата миграција во градските центри.

Стопанство уреди

Иако е ридско-планинско, селото е мошне богато , со развиено земјоделство и сточарство, за кои постојат погодни услови поради пространите пасишта во подножјето на Беласица.

Демографија уреди

Селото до 1924 година е мешано со Македонци и Турци, по иселувањето на Турците и дел од Македонците селото е мешано со повеќе Грци и помалку Македонци.

Година 1900 1913 1920 1928 1940 1941 1951 1961 1971 1981 1991 2001
Население 2.350 1.279 1.057 986 1.265 1.074 1.006 864 778 689 787 627

Општествени установи уреди

Во селото е сместено пошта кој го опслужува месното и околното население, поштински суд, како и полициската поткоманда со неколку истурени полициски станици во околните села.

Културни и природни знаменитости уреди

Редовни настани уреди

Личности уреди

Култура и спорт уреди

Иселеништво уреди

Наводи уреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.

Надворешни врски уреди