Долно Куманич

село во Берско, Егејска Македонија

Долно Куманич (грчки: Κάτω Κομνήνειο, Като Комнинион) — новосоздадено село во Берско, Егејска Македонија, дел од денешната Општина Бер, во Централна Македонија, Грција.

Долно Куманич
Κάτω Κομνήνειο
Долно Куманич is located in Грција
Долно Куманич
Долно Куманич
Местоположба во областа
Долно Куманич во рамките на Бер (општина)
Долно Куманич
Местоположба на Долно Куманич во општината Бер и областа Централна Македонија
Координати: 40°31′N 22°10′E / 40.517° СГШ; 22.167° ИГД / 40.517; 22.167Координати: 40°31′N 22°10′E / 40.517° СГШ; 22.167° ИГД / 40.517; 22.167
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругИматија
ОпштинаБер
Општ. единицаБер
Надм. вис.&10000000000000420000000420 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно43
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Селото било создадено во рамките на атарот на селото Куманич.[2]

ИсторијаУреди

Првпат како одвоена населба се споменува во пописот од 1991 година со 30 жители. Веројатно се работело за жители на селото Куманич, кои по шеесеттите години почнале да го напуштаат селото и да се селат во поголемите градови, а во последниве години се враќаат назад и го обновуваат селото. Некои од нив подигнале нови куќи на поудобно место од постарата населба и бидејќи новата населба се наоѓа на пониска надморска височина, го нарекле Долно Куманич.[2]

НаселениеУреди

Селото повторно се вратило во пописите во 1991 година, кога биле и забележани 30 жители.[2]

Во најновиот спроведен попис од 2011 година во Грција, селото било забележано со 43 жители.

Самоуправа и политикаУреди

Селото припаѓа на општинската единица Бер со седиште во истоимениот град, која припаѓа на поголемата општина Бер, во округот Иматија. Воедно, селото е дел од општинскиот оддел Лужица, во кој покрај Долно Куманич се наоѓаат и селата Лужица и Куманич.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). „Берски округ“. Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. I дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 10.