Дирхаген (германски: Dierhagen) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Дирхаген
Црква во Дирхаген
Црква во Дирхаген
Црква во Дирхаген
Дирхаген во рамките на Германија
Дирхаген
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Дарс/Фишланд
Градоначалник Зигфрид Каневурф
Основни податоци
Површина 27,47 км2
Надм. височина 3 м
Население 1.598 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 58 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18347
Повик. бр. 038226
Портал www.ostseebad-dierhagen.de
Местоположба на Дирхаген во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°17′29″N 12°21′38″E / 54.29139° СГШ; 12.36056° ИГД / 54.29139; 12.36056

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)

Надворешни врски уреди