Дарс/Фишланд (германски: Darß/Fischland) — општинска заедница во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во Борн.

Типична куќа за регионот

Општинската заедница Дарс/Фишланд се состои од следниве општини:

  1. Аренсхоп
  2. Борн
  3. Дирхаген
  4. Преров
  5. Вик
  6. Вустров

54°22′N 12°31′E / 54.367° СГШ; 12.517° ИГД / 54.367; 12.517