Дерзау (германски: Dersau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Дерзау
Влезот на Дерзау
Влезот на Дерзау
Влезот на Дерзау
Грб на Дерзау
Дерзау во рамките на Германија
Дерзау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Големо Пленско Езеро
Градоначалник Мартин Леонхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 7,51 км2
Надм. височина 43 м
Население 891 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 119 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24326
Повик. бр. 04526
Портал www.amt-grosser-
ploener-see.de
Местоположба на Дерзау во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°7′N 10°20′E / 54.117° СГШ; 10.333° ИГД / 54.117; 10.333

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)