Девелики (грчки: Δεβελίκι) — село во Општина Аристотел во округот Халкидик, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција[2]. Пред реформата на локалната власт во 2011 година Гомати бил дел од општина Ревеник[2].

Девелики
Δεβελίκι
Девелики is located in Грција
Девелики
Девелики
Местоположба во областа
Девелики is located in Аристотел (општина)
Девелики
Местоположба на Девелики во Аристотел и областа Централна Македонија
Координати: 40°22′N 23°49′E / 40.367° N; 23.817° E / 40.367; 23.817Координати: 40°22′N 23°49′E / 40.367° N; 23.817° E / 40.367; 23.817
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругХалкидик
ОпштинаАристотел
Општ. единицаРевеник
Население (2011)[1]
 • Вкупно591
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Девелики се наоѓа на 7 километри југозападно од градот Ерисово и на 28 километри северно од Ревеник, во југоисточниот дел на Халкидик.

ИсторијаУреди

По крајот на Балканските војни, местото каде денес се наоѓа селото било вклучено во составот на Грција.

ДемографијаУреди

Според пописот од 2001 година во селото живеат 44 луѓе, додека според пописот од 2011 година 44 луѓе.

НаводиУреди

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. 2,0 2,1 Kallikratis law Greece Ministry of Interior (грчки)

Надворешни врскиУреди