Даме (Бранденбург)

град во Германија

Даме (германски: Dahme или Даме/Марк) — град во округот Телтов-Флеминг, во Бранденбург, Германија. Се наоѓа на истоимената река, 30 километри југоисточно од Лукенвалде и 38 километри западно од Либенау.

Даме
Градско собрание и поштата
Градско собрание и поштата
Градско собрание и поштата
Грб на Даме
Даме (Бранденбург) во рамките на Германија
Даме (Бранденбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Телтов-Флеминг
Месна заед. Даме/Марк
Градски единици 13
Градоначалник Томас Вилвебер (СГ)
Основни податоци
Површина 162,02 км2
Надм. височина 87 м
Население 4.862 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 30 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. TF
Пошт. бр. 15936
Повик. бр. 035451
Портал www.dahme.de
Местоположба на градот Даме во рамките на округот Телтов-Флеминг
Карта
Карта
Координати 51°52′0″N 13°25′59″E / 51.86667° СГШ; 13.43306° ИГД / 51.86667; 13.43306

Познати луѓе

уреди

Наводи

уреди
  1. „Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски

уреди