Гројсен (општинска заедница)

општинска заедница во Германија

Гројсен (германски: Greußen) — општинска заедница во округот Кифхојзер, во сојузната покраина Тирингија, Германија. Седиштето на општинската заедница е во градот Гројсен.

Општинската заедница Гројсен се состои од следниве општини:

  1. Клинген
  2. Гројсен
  3. Гросенерих
  4. Нидербеза
  5. Обербеза
  6. Топфштет
  7. Требра
  8. Васерталебен
  9. Вестгројсен

Координати: 51°13′01″ N; 10°57′00″ E / 51.217° N; 10.950° E / 51.217; 10.950