Гробишта (Бешиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Гробишта


Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

 некропола


Период непознат период
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бешиште. Претставува некропола, но поради неистраженоста не е датирано. Откриен е во 2001 година од страна на археологот Александар Миткоски кога биле вршени археолошки рекогносцирања на подрачјето на поранешната општина Витолиште.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536
  2. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069