Горни Лозја (Бешиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Горни Лозја


Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Горни Лозјаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бешиште. Претставува населба од римско време. Се на 3 км југозападно од селото, од двете страни на патот за селото Зовиќ, во ливада на месен жител, каде биле откопани 8 питоси. До северозападната страна на ливадата има две корита издлабени во карпа, со правоаголна форма, оддалечени едно од друго 0,30 м и меѓусебно поврзани, веројатно наменети за гмечење на грозје. По површината се гледаат грамади од градежен материјал.[1]

Поврзано

уреди

Наводи

уреди
  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536