Турчија (Бешиште)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Турчија


Местоположба 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194Координати: 41°8′22″N 21°46′55″E / 41.13944° СГШ; 21.78194° ИГД / 41.13944; 21.78194
Основни податоци
Место Бешиште
Општина Прилеп
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Турчијаархеолошко наоѓалиште во прилепското село Бешиште. Претставува некропола од римско време.

Се наоѓа во непосредна близина на селото, од неговата југоисточна страна, каде има мала височинка на чија површина се гледаат гробни конструкции од плочи поставени вертикално или како покриви. Насоченоста на гробовите е запад-исток, со помали или поголеми отстапувања кон север и југ. Некрополата се следи до самите куќи од современата селска населба.[1]

Поврзано уреди

Наводи уреди

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 А. Миткоски (2017). Археолошки рекогносцирања на подрачјето на општина Витолиште, Мариово (рекогносцирања 2001 година). Прилеп: НУ Завод за заштита на спомениците на културата и музеј - Прилеп. ISSN 2545-4536