Грамаѓе (Лубница)

археолошко наоѓалиште во Македонија
Грамаѓе

Карта

Местоположба 41°31′28″N 22°20′04″E / 41.52444° СГШ; 22.33444° ИГД / 41.52444; 22.33444
Основни податоци
Место Лубница
Општина Конче
Тип

 населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште кај радовишкото село Лубница, Општина Конче. Претставува населба од доцната антика.

На 3,5 км северозападно од селото, на површина од 500 × 300 м се гледаат остатоци од повеќе грамади од кршен камен, фрагменти од тегули, питоси и керамички садови. Најдени се еден капител и дел од столб.[1]

Поврзано уреди

  • Лубница — населба од доцноантичко време

Наводи уреди

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 329. ISBN 9989-649-28-6.