Грамади (село)

поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија

Грамади — поранешно село во Мегленско, Егејска Македонија, на територијата на денешната општина Меглен на Постолскиот округ во Централна Македонија, Грција.

Грамади
Грамади is located in Грција
Грамади
Грамади
Местоположба во областа
Грамади во рамките на Меглен
Грамади
Местоположба на Грамади во општината Меглен и областа Централна Македонија
Координати: 41°0.53′N 22°1.23′E / 41.00883° СГШ; 22.02050° ИГД / 41.00883; 22.02050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругПостол
ОпштинаМеглен
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија

уреди

Селото се наоѓало во денешниот атар на Баово, меѓу него и селото Преб’диште.[1]

Историја

уреди

Грамади било македонско село, растурено во немирните години од втората половина на XVIII век. Жителите на ова село го основале Баово.[1]

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 87. ISBN 9989-9819-5-7.