Градиште (Старо Село)

археолошко наоѓалиште во Македонија

Градиште — археолошко наоѓалиште т.е. населба од неолитското време. Се наоѓа во тетовското село Старо Село. Сместено е северно од селото, во правецот на селото Рогачево, каде по површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, куќен лепеж и орудија од камен и кремен.[1]

Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 42°09′36″N 21°08′33″E / 42.16000° N; 21.14250° E / 42.16000; 21.14250Координати: 42°09′36″N 21°08′33″E / 42.16000° N; 21.14250° E / 42.16000; 21.14250
Основни податоци
Место Старо Село
Општина Јегуновце
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

  1. „Студија за оценка на влијанието на реконструкцијата и и зградбата на 110 KV ДВ „ТС Скопје 1 - ТС Југохром - ТС Тетово 1" врз животната средина“. ЕСМ. Посетено на 2010-11-04.