Голсен (германски: Golßen) е град во округот Даме-Шпревалд, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на реката Даме, 15 километри северозападно од Лукау.

Голсен
Грб на Голсен
Голсен is located in Германија
Голсен
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Даме-Шпревалд
Месна заед. Долен Шпревалд
Градски единици 8
Градоначалник Ларс Колан (СДП)
Основни податоци
Површина 63,29 км2
Надм. височина 58 м
Население 2.542 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 40 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. LDS
Пошт. бр. 15938
Повик. бр. 035452
Портал www.amt-golssener-land.de
Местоположба на градот Голсен во рамките на округот Даме-Шпревалд
Карта
Координати 51°58′N 13°36′E / 51.967° N; 13.600° E / 51.967; 13.600Координати: 51°58′N 13°36′E / 51.967° N; 13.600° E / 51.967; 13.600

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)