Голдберг (Мекленбург)

Голдберг (германски: Goldberg) — град во округот Лудвигслуст-Пархим, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Се наоѓа 24 километри североисточно од Пархим и 46 километри источно од Шверин. Градот претставува административно седиште на општинската заедница Голдберг-Милдениц.

Голдберг
Црква во Голдберг
Црква во Голдберг
Грб на Голдберг
Голдберг (Мекленбург) is located in Германија
Голдберг (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Лудвигслуст-Пархим
Месна заед. Голдберг-Милдениц
Градски единици 8
Градоначалник Пер Грицмахер
Основни податоци
Површина 64,85 км2
Надм. височина 48 м
Население 3.448 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 53 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PCH
Пошт. бр. 19399
Повик. бр. 038736
Портал http://www.amt-mildenitz.de/
Местоположба на градот Голдберг во рамките на округот Лудвигслуст-Пархим
Карта
Координати 53°34′N 12°04′E / 53.567° N; 12.067° E / 53.567; 12.067Координати: 53°34′N 12°04′E / 53.567° N; 12.067° E / 53.567; 12.067

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. "Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г." Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)