Витина (албански: Viti) е мал град и општина во округот Гнилане во Југоисточно Косово. Населението на општината изнесува 46,959, а во градот живеат 4,924 жители.

Витина
Град и општина
Viti
USArmyVitinaKosovo2000.jpg
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°18′N 21°23′E / 42.300° СГШ; 21.383° ИГД / 42.300; 21.383
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Население (2011)
 • Град и општина46.959
 • Густина173,9/км2 (4,500/ми2)
 • Градскo4.924
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Повик. бр.+381
Таблици06
Мреж. местоMunicipality of Vitina

ДемографијаУреди

Етнички состав
Година/Население Албанци  % Срби  % Хрвати  % Роми  % Вкупно
1961 20,496 60.92 10,442 31.04 2,077 6.17 21 33,642
1971 26,927 67.69 9,649 24.26 2,613 6.57 126 0.32 39,780
1981 35,105 73.38 8,369 17.49 3,722 7.78 229 0.49 47,839
1991 45,078 78.68 7,002 12.22 4,331 7.56 373 0.65 57,290
2011 46 669 99,3 113 0,24 70 0,1 26 46 987
Ref: Попис на СФРЈ 1991 и Попис на Косово 2011

Надворешни врскиУреди