Клокот е село и општина во округот Гнилане во југоисточниот дел на Косово. Општината брои 4 села, а за седиште избрано е селото Клокот со 1,064 жители.

Клокот
Село и општина
Klokot
Kllokot
Црква Св. Петар и Павле во село Врбовац
Црква Св. Петар и Павле во село Врбовац
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°22′N 21°23′E / 42.367° N; 21.383° E / 42.367; 21.383Координати: 42°22′N 21°23′E / 42.367° N; 21.383° E / 42.367; 21.383
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Создадена8 јануари 2010
СедиштеКлокот
Управа
 • ГрадоначалникСаша Мирковиќ
Површина
 • Село и општина23,36 км2 (902 ми2)
Население (2011)
 • Село и општина2.556
 • Густина88,9/км2 (2,300/ми2)
 • Градскo1.064
Мреж. местоkk.rks-gov.net/kllokoti

ДемографијаУреди

Општина Клокот 2011
Националност Население %
Албанци 1,362 53.29
Срби 1,177 40.05
Роми 9 0.35
Турци 1 0.04
Останати 7 0.27
Вкупно 2,556 100.00