Ранилуг

село во Косово

Ранилуг е село и општина во округот Гнилане во јужниот дел на Косово. Се состои од 12 села, а за седиште на општината е избрано селото Ранилуг со 844 жители.

Ранилуг
Село и општина
Ranilug
Ranillug
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°26′N 21°02′E / 42.433° N; 21.033° E / 42.433; 21.033Координати: 42°26′N 21°02′E / 42.433° N; 21.033° E / 42.433; 21.033
ДржаваРепублика Косово
ОкругГнилане
Управа
 • ГрадоначалникГрадимир Микиќ
Површина
 • Село и општина100 км2 (40 ми2)
Население (2011)
 • Село и општина3.866
 • Градскo844
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website

ДемографијаУреди