Партеш е село и општина во округот Гнилане во југоисточниот дел на Косово. Се состои од 3 села, а за седиште на општината е избрано селото Партеш со 478 жители.

Партеш
Општина Партеш
Село и општина
Parteš
Partesh
Црква Св. Троица во Партеш
Црква Св. Троица во Партеш
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 502: Unable to find the specified location map definition. Neither "Модул:Location map/data/Kosovo" nor "Шаблон:Location map Kosovo" existsЛокација во Косово
Координати: 42°24′07″N 21°26′01″E / 42.40194° N; 21.43361° E / 42.40194; 21.43361Координати: 42°24′07″N 21°26′01″E / 42.40194° N; 21.43361° E / 42.40194; 21.43361
Држава Косово
ОкругГнилане
Население
 • Село и општина1.787
 • Градскo478
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (DST)CEST (UTC+2)
Мреж. местоOfficial website