Хоенварте (германски: Hohenwarte) — општина во округот Залфелд-Рудолштат, во сојузната покраина Тирингија, Германија.

Хоенварте
Селската црква
Селската црква
Селската црква
Грб на Хоенварте
Хоенварте во рамките на Германија
Хоенварте
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Залфелд-Рудолштат
Градоначалник Манфред Дрилинг
Основни податоци
Површина 6,31 км2
Надм. височина 271 м
Население 171 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 27 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLF
Пошт. бр. 07338
Повик. бр. 036733
Местоположба на Хоенварте во рамките на округот Залфелд-Рудолштат
Карта
Карта
Координати 50°36′0″N 11°28′59″E / 50.60000° СГШ; 11.48306° ИГД / 50.60000; 11.48306

Географија уреди

Општината се наоѓа во Природниот парк Тириншки Шкрилни Планини-Горна Зале, на истоименото вештачко езеро.

Наводи уреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врски уреди