Харт-Пелниц (германски: Harth-Pöllnitz) — општина во округот Грајц, во Тирингија, Германија.

Харт-Пелниц
Црква во Харт-Пелниц
Црква во Харт-Пелниц
Црква во Харт-Пелниц
Харт-Пелниц во рамките на Германија
Харт-Пелниц
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Грајц
Градоначалник Бернхард Валдерт (ДХС)
Основни податоци
Површина 55 км2
Надм. височина 320 м
Население 2.819 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 51 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GRZ
Пошт. бр. 07570
Повик. бр. 036607
Портал www.harth-poellnitz.de
Местоположба на Харт-Пелниц во рамките на округот Грајц
Карта
Карта
Координати 50°46′0″N 11°59′24″E / 50.76667° СГШ; 11.99000° ИГД / 50.76667; 11.99000

Наводи

уреди
  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)