Ганка Самоиловска-Цветанова

политичарка

Ганка Самоиловска - Цветанова (р. 3 јануари 1968 во Скопје) — македонска политичарка и поранешна министерка за култура на Македонија.

Ганка Самоиловска - Цветанова
Министер за култура
На должноста
27 јули 2000 – 1 ноември 2002
Претседател Љупчо Георгиевски
Претходник Љубен Пауновски
Наследник Благоја Стефановски
Лични податоци
Роден(а) 3 јануари 1968(1968-01-03)(56 г.)
Скопје, СР Македонија, СФРЈ
Националност Македонка
Партија ВМРО - ДПМНЕ

Животопис

уреди

Некое време работела како доцент на Факултетот за музички уметности на Скопскиот универзитет. Потоа била директор на Македонската филхармонија и претседател на Управниот одбор на фестивалот „Охридско лето“. Претседавала со националната комисија на УНЕСКО.[1] Во периодот 2000-2002 година била министерка за култура.

Наводи

уреди
  1. „Собрание на Република Македонија“. Посетено на 19 декември 2016.
Претходник
Љубен Пауновски
Министер за култура
20002002
Наследник
Благоја Стефановски