Вртимушка (галаксија)

спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка

Вртимушка (Месје 101, M101 или NGC 5457) — спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Вртимушка
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 14 ч 3 м 12,4 с
Деклинација +54° 20' 58""
Положбен агол 26°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
7,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,3
Површински сјај 14,9 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 28,8' x 26,9'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 27 март 1781
Други ознаки M 101, UGC 8981, MCG 9-23-28, IRAS 14013+5435, CGCG 272-21, KARA 610, Arp 26, VV 344, VV 456, Pinwheel Galaxy

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5457 и Месје 101 се споменува и како Messier 101, M 101, UGC 8981, MCG 9-23-28, IRAS 14013+5435, CGCG 272-21, KARA 610, Arp 26, VV 344, VV 456, Pinwheel Galaxy.

ОткривањеУреди

Телото е откриено на 27 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

ПодатоциУреди

Податоци од набљудувањеУреди

Според морфолошката класификација на галаксиите, Вртимушка е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 8,3 m, додека површинскиот сјај изнесува 14,9 m/лм2.[2] Вртимушка има привидни димензии од 28,8' х 26,9'.[2]

Астрономски податоциУреди

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 14 ч 3 м 12,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +54° 20' 58"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 26°.[2]

Други поделбиУреди

Проучување на Вртимушка е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 50063. Во рамките на атласот на длабокото небо, „Уранометрија“ 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 49; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1409.

ПоврзаноУреди

НаводиУреди

Користена литератураУреди

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врскиУреди

Координати:   &1000000000000001400000014ч &1000000000000000300000003м &1000000000000012600000012,6с, +&1000000000000005400000054° &1000000000000002000000020′ &1000000000000005700000057″