Врапчин (грчки: Χειμάδιο, Химадио, или Χειμάδιον, Химадион, до 1928 година Βράπτσιν, Врапцин или Βράψιν, Врапсин[1]) - раселено село во Егејска Македонија, Република Грција, во општината Суровичево, во областа Западна Македонија. Со пописите од 1981 и 1991 година жителите се вклучени во соседното село Сребрени[2].

Врапчин
Χειμάδιο
Врапчин is located in Грција
Врапчин
Врапчин
Местоположба во областа
Врапчин is located in Суровичево (општина)<div style="position: absolute; z-index: 2; top: Грешка во изразот: Недостасува операнд за *%; left: -1452.4%; height: 0; width: 0; margin: 0; padding: 0;">
Врапчин
Местоположба на Врапчин во општината Суровичево и областа Западна Македонија
Координати: 40°35′N 21°33′E / 40.583° СГШ; 21.550° ИГД / 40.583; 21.550Координати: 40°35′N 21°33′E / 40.583° СГШ; 21.550° ИГД / 40.583; 21.550
ЗемјаГрција
ОбластЗападна Македонија
ОкругЛерин
ОпштинаСуровичево
Општ. единицаЛехово
Надм. вис.&10000000000000600000000600 м
Население (1981)
 • ВкупноВклучено во Сребрени
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Географија и местоположбаУреди

Врапчин е сместено на самиот западен брег на Врапчинско Езеро (Рудничко Езеро). Селото се наоѓа на надморска висина од 600 м. Всушност тоа било колибарска населба на селаните од Сребрени.

ИсторијаУреди

За време на Османлиското Царство во селото живеел турски семејства кои се иселиле за време на Првата балканска војна.

Селото било напуштено во текот Грчката граѓанска војна[2].

ДемографијаУреди

Милоевиќ наведува дека во селото живееле 8 турски семејства. Истите се разбегале за време на Првата балканска војна, а имотите ги откупиле Македонци од соседното Сребрени. Движењето на населениото по години е следното[2]:

  • 1913 - 28 жители (заедно со соседното Инско)
  • 1920 - 47 жители
  • 1928 - 56 жители
  • 1940 - 15 жители
  • 1951 - не се спомнува како населба
  • 1961 - 23 жители
  • 1971 - 8 жители
  • 1981 - вклучени во Сребрени

НаводиУреди

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Βράπτσιν - Χειμάδι
  2. 2,0 2,1 2,2 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија. Скопје. стр. 145.

Надворешни врскиУреди