Винкел (Саксонија-Анхалт)

Винкел — село и поранешна општина во округот Мансфелд-Зидхарц, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Алштет.

Винкел
Градски дел во Алштет
Винкел (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Винкел (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Мансфелд-Зидхарц
Град Алштет
Основни податоци
Површина 13 км2
Надм. височина 267 м
Население 317  (31 декември 2009)
 - Густина 24 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MSH
Пошт. бр. 06542
Повик. бр. 034652
Портал www.allstedt-kaltenborn.de
Координати 51°24′N 11°28′E / 51.400° СГШ; 11.467° ИГД / 51.400; 11.467Координати: 51°24′N 11°28′E / 51.400° СГШ; 11.467° ИГД / 51.400; 11.467