Отвори го главното мени

Виница (археолошко наоѓалиште)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Виница
Виница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Виница
Виница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Виница
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период среден век
Портал:Археологија

Виница во Виницаархеолошко наоѓалиште, остаток од средновековна населба во градот Виница. Во дворот на улицата „Наум Наумовски-Борче“, при копање на темели за куќа е откриена фурна за печење на керамички садови и фрагментиран мермерен столб.

ПоврзаноУреди