Отвори го главното мени

Пазариште (Виница)

Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Пазариште
Пазариште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Пазариште
Пазариште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Основни податоци
Име Пазариште
Место Виница
Општина Виница
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал:Археологија

Археолошкиот локалитет Виница - Пазариште - Виница е населба од римското време. На платото каде што е лоциран современиот пазар, М. и Д. Гарашанин, при рекогносцирањето во 1957 год., констатирале голема концентрација на фрагменти од керамички садови. Откриени се неколку керамички садови целосно зачувани.

ПоврзаноУреди

Надворешни врскиУреди