Вилхелм Фрик

Вилхелм Фрик (германски: Wilhelm Frick; 12 март 187716 октомври 1946) бил нацистички политичар, влијателен за времето на Третиот рајх.

Вилхелм Фрик
Wilhelm Frick 72-919.jpg
Роден 12 март 1877
Алсенц, Германско Царство
Починал 6 октомври 1946
Нирнберг, Германија

Роден е во семејство на учители. Тој бил министер без ресор до 1943 година кога загубил битката со Херман Геринг. Учествувал во создавањето на документи познати како Нирнбершки закони. По смртта на Рајнхард Хајдрих, назначен е за заштитник на Бохемија и Моравија. Бил фатен и бил еден од обвинетите во процесот Нирнберг. Тој бил осуден на смрт за воени злосторства и злосторства против човештвото. Неговите последни зборови биле: Да живее вечна Германија.

ПоврзаноУреди