Вилденхајн (германски: Wildenhain) — село и поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 октомври 2009 година е дел од градот Гросенхајн.

Вилденхајн
Место во Гросенхајн
Селото Вилденхајн и црквата, гледани од север
Селото Вилденхајн и црквата, гледани од север
Вилденхајн во рамките на Германија
Вилденхајн
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајцен
Град Гросенхајн
Место единици 4
Основни податоци
Површина 33,45 км2
Надм. височина 110 м
Население 1.723  (31 декември 2006)
 - Густина 52 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01561
Повик. бр. 03522
Портал www.grossenhain.de
Координати 51°18′30″N 13°28′36″E / 51.30833° СГШ; 13.47667° ИГД / 51.30833; 13.47667Координати: 51°18′30″N 13°28′36″E / 51.30833° СГШ; 13.47667° ИГД / 51.30833; 13.47667