Вик на Дарс (германски: Wieck auf dem Darß) — општина во округот Западна Померанија-Риген, во Мекленбург-Западна Померанија, Германија.

Вик на Дарс
Авионски поглед кон Вик на Дарс
Авионски поглед кон Вик на Дарс
Авионски поглед кон Вик на Дарс
Вик на Дарс во рамките на Германија
Вик на Дарс
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Западна Померанија-Риген
Месна заед. Дарс/Фишланд
Градоначалник Бернд Еверс
Основни податоци
Површина 8,93 км2
Надм. височина 3 м
Население 719 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 81 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. NVP
Пошт. бр. 18375
Повик. бр. 038233
Портал www.darss-fischland.de
Местоположба на Вик на Дарс во рамките на округот Западна Померанија-Риген
Карта
Карта
Координати 54°24′35″N 12°34′55″E / 54.40972° СГШ; 12.58194° ИГД / 54.40972; 12.58194

Наводи уреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2020 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. јули 2021. (германски)