Видјадар Сураџпрасад Најпол

Видјадар Сураџпрасад Најпол (Чагуанас, 17 август 1932 - Лондон, 11 август 2018) - англиски писател, еден од водечките романописци на англиското говорно карипско подрачје, добитник на Нобеловата награда за литература во 2001 година, затоа што во своите дела ги комбинирал постојните литературни жанрови во свој самостоен стил со кој просто ги плени читателите, терајќи ги пред очите да имаат постојана слика на потиснатите истории.[2]

Сер
В.С. Најпол
V. S. Naipaul

TC
Најпол во Дака во 2016 година
Роден/аВидјадар Сураџпрасад Најпол
Vidiadhar Surajprasad Naipaul[nb 1]
17 август 1932(1932-08-17)
Чагуанас, Британски Тринидад и Тобаго
Починат/а11 август 2018(2018-08-11) (возр. 85)
Лондон, Англија
Занимањероманописец, патописец, есеист
Државјанствобританска[1]
Период1957–2010
Жанрроман, есеј
Предмет
Видјадар Сураџпрасад Најпол
Значајни дела
Значајни наградиНаграда Букер
1971
Нобелова награда за литература
2001
Сопруг/а
 • Патриша Ен Хејл
   (в. 1955; почината 1996)
 • Надира Канум Алви
   (в. 1996)
Роднини
 • Семејство Капидео
 • Балкришна Најпол

Творештво

уреди

Во 1957 година го објавил својот прв роман „Мистичниот масер“.

Потоа следуваат делата:

 • „Право на глас на Елвира“;
 • „Улицата на Мигел“;
 • Куќата на господинот Бисвас“;
 • „Подрачјето на темнината“;
 • „Мимичари“;
 • „Во слободна држава“;
 • „Половичен живот“ и други.[2]

Награди

уреди

Најпол има добиено голем број награди, меѓу кои и познатата Букерова награда. Во неговиот творечки опус главни теми со кои се занимава се- колонијализмот, осаменоста, чувството на неприпадност на ниедна земја и ниеден континент и сл. За литературната дејност на која ѝ го посветил целиот свој живот, во 1990 година англиското кралско семејство му ја доделило титулата „сер“.[2]

Наводи

уреди
 1. „The Nobel Prize in Literature 2001 – V. S. Naipaul“. NobelPrize.org. Архивирано од изворникот на 4 мај 2017. Посетено на 7 мај 2017.
 2. 2,0 2,1 2,2 Превод на литературни дела од автори кои добиле Нобелова награда, НИД „МИКЕНА“, Битола, 2009

Белешки

уреди
 1. Meaning: vidiādhar (Hindi "possessed of learning," (p. 921) from vidyā (Sanskrit "knowledge, learning," p. 921) + dhar (Sanskrit "holding, supporting," p. 524)); sūrajprasād (from sūraj (Hindi "sun," p. 1036) + prasād (Sanskrit "gift, boon, blessing," p. 666)) from McGregor, R. S. (1993). The Oxford Hindi-English Dictionary. Oxford University Press.