Весна Гаврил

македонска глумица

Весна Гаврил-Тапшановска (Ресен, 3 април 1989) — македонска театарска и телевизиска глумица.

Весна Гаврил
Родена 3 април 1989
Ресен
Националност Македонка
Занимање глумица

Животопис уреди

Весна Гаврил е родена на 3 април 1989 година во Ресен. Дипломирала во Универзитетот за аудиовизуелни уметности ЕСРА, на отсекот за глумечка игра во класата на Ѓорѓи Јолевски во 2011 година. Вработена е во Македонскиот народен театар од 2014 година.[1]

Театрографија уреди

 • Ученик — „Р“ од Јордан Плевнеш, р. Дејан Пројковски, МКЦ, 2006;
 • Хор — „Троил и Кресида“ од Вилијам Шекспир, р. Љубиша Ристиќ, МНТ, 2006;
 • Вини — „Play Beckett/Среќни денови“ од Семјуел Бекет, р. Ѓорги Јолевски, Драмски театар - Скопје, сипломска претстава, 2008;
 • Игнација — „Душички“ од Загорка Поп-Антоска Андоновска, р. Загорка Поп-Антоска Андоновска, НУЦК „Трајко Прокопиев“ - Куманово, 2008;
 • Косара — „Владимир и Косара“ од Загорка Поп-Антоска Андоновска, р. Слободан Милатовиќ, Министерство за култура на РМ, Министерство за култура на Црна Гора, Скопско лето и Барски љетопис, 2009;
 • Силвија — „Тигар“ од Мореи Шизгал, р. Драган Велјановски, МКЦ, 2011;
 • Учителка по англиски — „Госпоѓа Министерка“ од Бранислав Нушиќ, р. Наташа Поплавска, МНТ, 2015.

Филмографија уреди

Телевизиски серии
 • Мис Стоун — „Тврдокорни“, епизода „Јане Сандански“, р. Миле Гроздановски;
 • Магдалена — „Македонски народни приказни“, епизода „Тодор Паница“;
 • „Македонски стари приказни“, ТВ Сител, 2011.
Синхронизации
 • Синхронизација на анимираната детска серија „Бон Тон“.

Награди уреди

 • Добитник на „Златен Аполон“ за најдобра глумица за улогата на Косара во претставата „Владимир и Косара“, 2009.

Наводи уреди

Надворешни врски уреди