Велпингхаузен

Велпингхаузен (германски: Wölpinghausen) — општина во округот Шаумбург, во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија.

Велпингхаузен
Црква во Бергкирхен
Црква во Бергкирхен
Грб на Велпингхаузен
Велпингхаузен is located in Германија
Велпингхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Шаумбург
Општ. заед. Заксенхаген
Месни единици 3
Градоначалник Јоахим Швидлински (СДП)
Основни податоци
Површина 18,33 км2
Надм. височина 95 м
Население 1.608 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 88 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SHG
Пошт. бр. 31556
Повик. бр. 05037
Портал www.woelpinghausen.de
Местоположба на Велпингхаузен во рамките на округот Шаумбург
Карта
Координати 52°25′15″N 9°14′17″E / 52.42083° N; 9.23806° E / 52.42083; 9.23806Координати: 52°25′15″N 9°14′17″E / 52.42083° N; 9.23806° E / 52.42083; 9.23806

ГеографијаУреди

МестоположбаУреди

Велпингхаузен се наоѓа на рабовите на Ребергер Берге, северозападно од Заксенхаген, западно од градот Вуншторф, источнот од Ребург-Локум и јужно од Штајнхудер Мер.

Општински единициУреди

Велпингхаузен се состои од следниве места:

  • Бергкирхен
  • Шмаленбрух со Виндхорн
  • Виденбриге со Бушманс Ландвер
  • Велпингхаузен со делови од Бергхол и Шписингсхол

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Долна Саксонија на 31 декември 2018“. Служба за статистика и комуникациска технологија на Долна Саксонија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди