Црква „Покров на Пресвета Богородица“ - Воден

црква во Воден, Егејска Македонија

„Покров на Пресвета Богородица“ (грчки: Άγιας Σκέπης) — православна соборна црква во Воден, Егејска Македонија. Храмот е катедрала на Воденско-постолско-мегленската епархија на Вселенската патријаршија (под управа на Грчката православна црква).

Покров на Пресвета Богородица
Άγιας Σκέπης
Поглед на црквата
40°48′3″N 22°3′8″E / 40.80083° N; 22.05222° E / 40.80083; 22.05222Координати: 40°48′3″N 22°3′8″E / 40.80083° N; 22.05222° E / 40.80083; 22.05222
МестоВоден, Воденско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
ВероисповедЦариградска патријаршија
Архитектура
Изградба1930-ти (сегашна)
Управа
Архијерејско намесништвоВоденско
ЕпархијаВоденско-постолско-мегленска

Црквата е сместена во центарот на стариот дел на градот, наречен Варош. Првично се нарекувала „Св. Врач“ („Св. Врачи“, „Св. Бессребреници“, Αγίων Αναργύρων). По наметнувањето на Бугарската егзархија во 1870 г. храмот станал катедрала на Воденската бугарска епархија.[1] Црквата прешла под егзархијата на празникот Св. Константин и Елена во 1872 г. и почнал со богослужба на бугарски. На неколку наврати храмот преоѓал од бугарски во грчки раце и обратно, за на крај да остане под Бугарската егзархија.[2]

Вп 1935 г. црквата изгорела во пожар и на нејзино место е изграден сегашниот храм, преименуван како „Покров на Пресвета Богородица“.[3] Веќе во ова време таа била под Цариградската патријаршија.

НаводиУреди

  1. Кирил патриарх Български (1969). Българската екзархия в Одринско и Македония след Освободителната война 1877-1878. Том първи. Книга първа. София: Синодално издателство. стр. 573.
  2. Шоповъ, А (1893). Изъ живота и положението на българитѣ въ вилаетите (PDF). Пловдивъ: Търговска Печатница. стр. 199.
  3. „Οι Άγιοι Ανάργυροι“. Φωτογραφίες από την Έδεσσα. Занемарен непознатиот параметар |уеб_адрес= (help); Отсутно или празно |url= (help); |access-date= бара |url= (help)

Надворешни врскиУреди