Варнау (германски: Warnau) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Варнау
Грб на Варнау
Варнау is located in Германија
Варнау
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Градоначалник Гинтер Данклефзен (СДП)
Основни податоци
Површина 3,98 км2
Надм. височина 43 м
Население 341 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 86 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24250
Повик. бр. 04302
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Варнау во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°11′N 10°10′E / 54.183° СГШ; 10.167° ИГД / 54.183; 10.167Координати: 54°11′N 10°10′E / 54.183° СГШ; 10.167° ИГД / 54.183; 10.167

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)