Валтерсхаузен

Валтерсхаузен (германски: Waltershausen) — град во округот Гота, Тирингија, Германија.

Валтерсхаузен
Градската црква во Валтерсхаузен
Градската црква во Валтерсхаузен
Грб на Валтерсхаузен
Валтерсхаузен is located in Германија
Валтерсхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Гота
Градски единици Градот и 3 места
Градоначалник Михаел Брихки (ДХС)
Основни податоци
Површина 71,20 км2
Надм. височина 320 м
Население 12.712 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 179 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. GTH
Пошт. бр. 99880
Повик. бр. 03622
Портал www.waltershausen.de
Местоположба на градот Валтерсхаузен во рамките на округот Гота
Карта
Координати 50°53′51″N 10°33′21″E / 50.89750° СГШ; 10.55583° ИГД / 50.89750; 10.55583Координати: 50°53′51″N 10°33′21″E / 50.89750° СГШ; 10.55583° ИГД / 50.89750; 10.55583

Збратимени градовиУреди

 
Градско собрание

НаводиУреди

  1. „Население по општини, надлежни општини и општински заедници во Тирингија“. Статистичка служба на Тирингија. јуни 2021. (германски)

Надворешни врскиУреди