Валсторф (Холштајн)

Валсторф (германски: Wahlstorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија.

Валсторф
Грб на Валсторф
Валсторф (Холштајн) is located in Германија
Валсторф (Холштајн)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Месна заед. Прец-Ланд
Месни единици 3
Градоначалник Харалд Аренс (ДХС)
Основни податоци
Површина 14,83 км2
Надм. височина 22 м
Население 470 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 32 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24211
Повик. бр. 04342
Портал www.amtpreetzland.de
Местоположба на Валсторф во рамките на округот Плен
Карта
Координати 54°11′49″N 10°18′37″E / 54.19694° СГШ; 10.31028° ИГД / 54.19694; 10.31028Координати: 54°11′49″N 10°18′37″E / 54.19694° СГШ; 10.31028° ИГД / 54.19694; 10.31028

НаводиУреди

  1. "Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2018 г." Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. (германски)