Санта Фе (покраина)

Санта Фе (шпански: Santa Fe) е покраина во Аргентина, која е сместена во централноисточниот дел на земјата. Таа се граничи со Чако, Кориентес, Ентре Риос, Буенос Аирес, Кордоба и Сантјаго дел Естеро.

Санта Фе


Coat of Arms

Главен град Санта Фе
Површина 133,007 km²
Население 3,000,701 (2001)
Густина 22.56/km²
Гувернер Ермес Бинер
Демоним Сантафесинец
ISO 3166-2 AR-S

Најпознат и најважен град во Санта фе е Росарио (908.000), па потоа главниот град Санта Фе (369.000), Рафаела (83.000), Вилја Гобернадор Галвез (74.000), Венадо Туерто (69.000), Реконквиста (66.000) и Санто Томе (58.000).

Административна поделба уреди

Покраината е поделена на 19 департмани (departamentos), кои се поделени на општини, кои па се делат на помали гратчиња. Тие се нарекуваат (cabecera).

Надворешни врски уреди

Поврзано уреди