Брик (германски: Brück) е град во округот Потсдам-Мителмарк, во сојузната покраина Бранденбург, Германија. Се наоѓа на 29 километри југозападно од Потсдам и 28 километри југоисточно од Бранденбург на Хафел. Делови од градот се наоѓаат во Природниот парк Горен Флеминг. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Брик
Грб на Брик
Брик is located in Германија
Брик
Управа
Земја Германија
Покраина Бранденбург
Округ Потсдам-Мителмарк
Месна заед. Брик
Градски единици 5
Градоначалник Карл-Хајнц Боргман
Основни податоци
Површина 85,71 км2
Надм. височина 44 м
Население 4.113 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 48 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PM
Пошт. бр. 14822
Повик. бр. 033844
Портал www.amt-brueck.de
Местоположба на градот Брик во рамките на округот Потсдам-Мителмарк
Карта
Координати 52°12′N 12°46′E / 52.200° N; 12.767° E / 52.200; 12.767Координати: 52°12′N 12°46′E / 52.200° N; 12.767° E / 52.200; 12.767

Збратимени градовиУреди

НаводиУреди

  1. "Население на Бранденбург по општини и општински заедници] на 31 декември 2018 г." Статистичка служба за Берлин и Бранденбург. 31 декември 2018. (германски)