Браунсбедра

Браунсбедра (германски: Braunsbedra) — град во округот Зале, во Саксонија-Анхалт, Германија. Се наоѓа околу 11 километри југозападно од Мерзебург.

Браунсбедра
Грб на Браунсбедра
Браунсбедра is located in Германија
Браунсбедра
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Зале
Градски единици 13
Градоначалник Франк Гебхарт (ДХС)
Основни податоци
Површина 74 км2
Надм. височина 104 м
Население 10.678 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 144 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SK
Пошт. бр. 06242
Повик. бр. 034633
Портал www.braunsbedra.de
Местоположба на градот Браунсбедра во рамките на округот Зале
Карта
Координати 51°17′N 11°54′E / 51.283° N; 11.900° E / 51.283; 11.900Координати: 51°17′N 11°54′E / 51.283° N; 11.900° E / 51.283; 11.900

Бил создаден по 1945 со спојување на Браунсдорф и Бедра. Росбах, познат по Битка кај Росбах, е една од локалните заедници.

НаводиУреди

  1. „Население по општини на 31 декември 2018 г.“ (PDF). Статистичка служба на Саксонија-Анхалт. (германски)