Борн (Саксонија-Анхалт)

Борн (германски: Born) — село и поранешна општина во округот Берде, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од општината Вестхајде.

Борн
Место во Вестхајде
Грб на Борн
Борн (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Борн (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Берде
Општина Вестхајде
Основни податоци
Површина 21 км2
Надм. височина 80 м
Население 239  (31 декември 2006)
 - Густина 11 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BK
Пошт. бр. 39345
Повик. бр. 039056
Портал www.elbe-heide.de
Местоположба на место Борн во рамките на округот Берде
Карта
Карта
Координати 52°22′32″N 11°28′14″E / 52.37556° СГШ; 11.47056° ИГД / 52.37556; 11.47056