Борислав Кирков

Борислав Павлов Кирков (30 јули 1929 во Љубанци, Скопско1944 во Чучер, Скопско) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Борислав Кирков
Borislav Kirkov.jpg
Роден 30 јули, 1929 година
Љубанци, Скопје, Македонија
Починал октомври, 1944 година
Чучер, Скопје, Македонија
Почивалиште Љубанци

ЖивотописУреди

Произлегува од сиромашно семејство. Завршил основно училиште во селото, а потоа се занимавал со земјоделство. На 12 септември стапил во Шеснаесеттата македонска ударна бригада, со која учествувал во секојдневните борби против силните балистички сили на разни позиции на Скопска Црна Гора. Во октомври 1944 година во една борба против балистите, кај Чучерскиот Рид, бил погоден и загинал на самото место. Неговите посмртни останки биле пренесени и закопани во гробиштата во родното село Љубанци.

НаводиУреди

  1. Беа, загинаа, останаа. Скопје: Историски Архив. 1969. стр. 202–203. На |first= му недостасува |last= (help)