Семберија (српскохрватски: Семберија, Semberija) е географска област во североисточна Босна и Херцеговина. Регионот воглавно е во склоп на Република Српска и најзначаен град во регионот е Бијељина. Регионот се наоѓа меѓу реките Сава и Дрина и планината Мајевица. Името е од унгарско потекло. Денес во областа живеат околу 200.000 жители.

Карта на регионите во Босна.
Поле во Семберија

Општини

уреди

Во Семберија се наоѓаат следниве општини:

Надворешни врски

уреди

44°48′03″N 19°12′49″E / 44.80083° СГШ; 19.21361° ИГД / 44.80083; 19.21361