Бесдорф (Плен)

општина во Германија

Бесдорф (германски: Bösdorf) — општина во округот Плен, во Шлезвиг-Холштајн, Германија. Кон општината припаѓаат следниве единици: Аугстфелде, Бернсдорф, Бесдорф, Додау, Клајнмајнсдорф, Нидерклевец, Оберклевец, Пфингстберг, Рулебен, Зандкатен, Штајнбуш и Валдсхаген. Од 1 јануари 2014 година, општината станала слободна и излегла од општинската заедница Големо Пленско Езеро и од тогаш нејзините административни работи ги врши градот Плен.

Бесдорф
Кула Бизмарк во Валдсхаген
Кула Бизмарк во Валдсхаген
Кула Бизмарк во Валдсхаген
Грб на Бесдорф
Бесдорф (Плен) во рамките на Германија
Бесдорф (Плен)
Управа
Земја Германија
Покраина Шлезвиг-Холштајн
Округ Плен
Градоначалник Јоахим Шмит (ДХС)
Основни податоци
Површина 21,1 км2
Надм. височина 49 м
Население 1.333 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 63 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. PLÖ
Пошт. бр. 24306
Повик. бр. 04522
Портал www.boesdorf-holstein.de
Местоположба на Бесдорф во рамките на округот Плен
Карта
Карта
Координати 54°08′N 10°28′E / 54.133° СГШ; 10.467° ИГД / 54.133; 10.467

Наводи уреди

  1. „Население во разните административни единици на Шлезвиг-Холштајн во 2020 г.“. Статистичка служба за Хамбург и Шлезвиг-Холштајн. јуни 2021. (германски)