Беринген

село и поранешна општина во Германија

Беринген (германски: Behringen) — село и поранешна општина во округот Вартбург, во Тирингија, Германија. Од 1 декември 2007 е дел од општината Херзелберг-Хајних.

Беринген
Место во Херзелберг-Хајних
Замок во Беринген
Замок во Беринген
Замок во Беринген
Грб на Беринген
Беринген во рамките на Германија
Беринген
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Вартбург
Град Херзелберг-Хајних
Основни податоци
Површина 78,71 км2
Надм. височина 285 м
Население 3.339  (31 декември 2006)
 - Густина 42 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. WAK
Пошт. бр. 99947
Повик. бр. 036254
Портал www.behringen.de
Координати 51°01′17″N 10°30′36″E / 51.02139° СГШ; 10.51000° ИГД / 51.02139; 10.51000